Snubné prstene s diamantom

Snubné prstene s diamantom
Kupovať snubné prstene s diamantom môže vyzerať ako náročná záležitosť. S takým obrovským výberom predajcov a prsteňov je ľahké sa nechať ohromiť. Ako bude vyzerať snubný prsteň s diamantom? Koľko bude mať prsteň s diamantom karátov? Predtým než začnete uvažovať o výbere snubných prsteňov s diamantom, uistite sa, že poznáte základné informácie o prsteňoch s diamantom predtým ako vojdete do klenotníctva. Ušetríte tým peniaze a kúpite zároveň kvalitne.

Diamanty 4C - z angličtiny Cut, Color, Clarity, Carat - brús, farba, čístota a karát predstavujú základné parametre diamantov, ktoré sú založené na profesionálnom posudku. Páry oboznámené s týmito parametrami si budú môcť lahšie vybrať snubné prstene s diamantom, ktoré budú milovať po celý život.

Brús diamantov
Väčšina zákazníkov sa domnieva, že prvá vec, ktorú treba zohľadniť, je veľkosť diamantu na prsteni. Pokiaľ vám ide o krásu diamantu, dôležitejším aspektom bude jeho brús, ktorý sa nevzťahuje na tvar diamantu, ale skôr na jeho proporcie. Brús diamantu na snubnom prsteni určuje lesk a trblietanie – záblesk, ktorý chce partnerka ukázať svojej rodine a priateľom. Je preto dôležité vyberať snubné prstene s diamantom s ohľadom na ich brús.

Výbrusy či rovné povrchy kvalitne brúsených diamantov sú symetrické s dobrými proporciami a leskom. Svetlo vstupuje do diamantu a odráža sa do rôznych uhlov. Ak je diamant obrúsený príliš hlboko alebo plytko, svetlo sa môže stratiť po stranách. To bude mať za následok, že snubný prsteň s diamantom sa bude menej lesknúť. Keďže farbu, čistotu a karát diamantu určuje sama príroda, jeho brús môže byť zdokonalený pre maximálnu krásu a pohľad.

Farba diamantov
Nasledúca vec, ktorú hľadajú zákazníci na snubné prstene s diamantom, je farba samotného diamantu. Zatiaľ čo niektorí zamilovaní preferujú jemne žltý odtieň diamantu, väčšina si vyberie bezfarebné. Farby diamantov sú odstupňované na stupnici od D po Z, kde D znamená úplne bezfarebný diamant, ktorý je zároveň vzácny a drahý. Triedy E a F zaraďujú diamanty tiež medzi bezfarebné, ale nie až tak priehľadné ako trieda D. Pre vysoké ceny tried D, E a F, väčšinu ľudí uspokoja triedy G,H,I či J. Netrénované oko ťažko rozozná farbu diamantu, teda pokiaľ nie je obklopený inými triedami diamantov na prsteni. Inými slovami, laik nerozozná takmer bezfarebné a drahšie úplne bezfarebné diamanty. Čím je žltejší diamant, tým lacnejšie sú snubné prstene s diamantom.

Čistota diamantov
Toto je parameter, ktorý by ste mali zvážiť pri kúpe snubného prsteňa s diamantom, pretože čistota diamantu poukazuje na to, koľko chýb v ňom je. Čistota diamantov je stupňovaná pohľadom cez lupu, ktorá zväčší diamant 10-násobne. Najvyššia kvalita čistoty diamantov je známa ako trieda F - bezchybné a IF, ktorý znamená interne bezchybné. Oba tieto typy diamanty sú veľmi zriedkavé a veľmi drahé. Dolné kategórie triedenia diamantov obsahujú chyby, ktoré je vidieť voľným okom.

Aj keď je najlepšie kúpiť snubné prstene s diamantom s najmenším počtom chýb, treba si uvedomiť, že netrénované oko nebude schopné rozoznať rozdiel medzi niektorými kategóriami.

Chyby môžu zahŕňať praskliny, čierne škvrny, kryštály alebo šmuhy na diamante. Niektoré sú kozmetické, iné sa môžu zhoršiť ako plynie čas.

Karát diamantov
Hmotnosť samotného diamantu na snubnom prsteni určuje karát. Jeden karát sa rovná pätine gramu alebo 200 miligramov. Päť karátový diamant váži 1 gram. Karát diamantov má aj bodový systém, kde 100 bodov je 1 karát, 200 bodov sú 2 karáty a podobne.

Na záver
Mnoho ľudí si myslí, že čím väčší karát diamantu na snubnom prsteni, tým lepšie. Nie je to nevyhnutne pravda. Namiesto toho, aby ste sa zaoberali väčším diamantom, šikovne zvážte všetky 4 parametre dokopy. Snubné prstene s veľkým diamantom, ktorý má zlú jasnosť a farbu nebude krajší na prste Vašej nastávajúcej ako menší diamant, ktorý sa leskne na všetky strany a je kvalitnejší. Taktiež je dobré si uvedomiť, že dva polkarátové diamanty sú lacnejšie ako jeden plný karát v rovnakej kvalite, pretože sú vzácnejšie.

Akonáhle si uvedomíte dôležitosť 4 parametrov diamantu, snubný prsteň nemusí byť veľkou neznámou pri nákupe, pretože ich kupujte naveky pre svojho partnera.